Kenya National U17 football team coach Michael Amenga has named the starting lineup for Kenya’s second match of the Africa U17 Cup of Nations CECAFA Region Qualifying tournament against Djibouti.
The coach has stuck with the team that dispatched South Sudan 4-0 in Kenya’s opening match of the tourney on Tuesday, August 14, 2018. Laiser Hill’s Arnold Onyango will bear the Captain’s armband.
The match will kick off at 5 pm at the Azam Sports Complex in Chamazi, Tanzania.
Starting XI
Bixente Lazarazu (GK), Arnold Onyango (C), Alphonce Omija, Tony Odhiambo, Telvin Maina, Nicholas Omondi, Keith Imbali, Saidi Musa, Mathew Mwendwa, Richdonald Bolo, Ezekiel Mogendi
Substitutes
Brian Olang’o (GK), Francis Kayugi, Oscar Kamori, Felix Chabaya
Kenya kicked off her quest for a place in the 2019 Africa U17 Cup of Nations with a 4-0 win over South Sudan in their first match of the CECAFA Region Qualifying Tournament played on Tuesday, August 14, 2018, at the Azam Sports Complex in Chamazi, Tanzania.
Keith Imbali opened the scores in the 12th minute to give Kenya a deserved 1-0 halftime lead, having dominated proceedings in the early exchanges. Influential forward Mathew Mwendwa would double Kenya’s advantage in the 61st minute after outpacing his South Sudan marker on the left flank. Telvin Maina scored the third from close range in the 76thminute to further dent South Sudan’s hopes of a comeback before Nicholas Omondi made the points safer with a fourth goal from the spot in stoppage time after Richdonald Bolo was infringed in the box.
Up next for Kenya in Group B, which also has Uganda and Ethiopia, is a match against Djibouti on Friday, August 17, 2018, at the Azam Sports Complex.
Fixtures
Saturday, August 11, 2018
Group A: Rwanda vs Sudan (National Stadium)
Group A: Tanzania vs Burundi (National Stadium)
Sunday, August 12, 2018
Group B: Southern Sudan vs Djibouti (Chamazi Stadium)
Group B: Uganda vs Ethiopia (Chamazi Stadium)
Monday, August 13, 2018
Group A: Sudan vs Somalia (Chamazi Stadium)
Group A: Burundi vs Rwanda (Chamazi Stadium)
Tuesday, August 14, 2018
Group B: Kenya vs Southern Sudan (National Stadium)
Group B: Djibouti vs Ethiopia (National Stadium)
Thursday, August 16, 2018
Group A: Somalia vs Rwanda (National Stadium)
Group A: Sudan vs Tanzania (National Stadium)
Friday, August 17, 2018
Group B: Southern Sudan vs Uganda (Chamazi Stadium)
Group B: Djibouti vs Kenya (Chamazi Stadium)
Saturday, August 18, 2018
Group A: Burundi vs Sudan (Chamazi Stadium)
Group A: Tanzania vs Somalia (Chamazi Stadium)
Sunday, August 19, 2018
Group B: Ethiopia vs Southern Sudan (National Stadium)
Group B: Kenya vs Uganda (National Stadium)
Tuesday, August 21, 2018
Group A: Somalia vs Burundi (National Stadium)
Group A: Rwanda vs Tanzania (National Stadium)
Wednesday, August 22, 2018
Group B: Uganda vs Djibouti (Chamazi Stadium)
Group B: Ethiopia vs Kenya (Chamazi Stadium)
Friday, August 24, 2018
Winner Group A Vs Runners-up Group B
Winner Group B Vs Runners-up Group A
Saturday, August 26, 2018
Third Place Play-off
Final