Harmonize pens down emotional message, Never Give up song hits 1 million views

Image may contain: one or more people, people sitting and living room

The Kwangwaru hitmaker, Harmonize, is all smiles as his new hit song, Never Give up, hits 1.1 million views two days after release. Expressing his joy, he jotted down an emotional message thanking God for the level.

His post read; “Nina kilasababu za kumshukuru Mungu na kusema huu wimbo umekuja na matokeo chanya sana….!!!!! (1) ni inspiration song watu wamezoea kuparty so ningumu kuupiga huu wimbo katika wakati wa starehe ila watu wamekaa chini na kuupa sikio na kuutizama….!!!!

(2) Nimeechia kipindi cha mwezi mtukufu wa ramadhan tukiwa tukiwa tumeyaalekeza mawazo yetu kumrudia muumba ila bado umepata nafasi…!!!

(3) Sikuwahi kufikiria muiitikio wake kiukweli sababu ni nyingi sana….!!! Siwezi zimaliza zotee ila ninachoweza sema ninashukuru sana…!!! (1m) ndani ya siku (2) Hakika nyinyi ni wathamani sana kwangu Mungu awabariki, Never Give up. Number 1 Number 1 Number 1  Nakadhalika.”

Image may contain: 1 person, smiling, text

Never Give Up is a true life story of Harmonize. The song outlines all the struggles, challenges and hustles from where he grew up to what he is now…!

Singing was not part of him. His greatest talent was football. He would spend most of his time in the field playing with his fellow friends and village boys. From football, he started having an interest in music and believed in himself since he had the talent.

Image may contain: one or more people and people sitting

Coming from an Islamic background, his father was against his interest in music. However, Harmonize chased his dreams and went for music. He has also emotionally asked his father to forgive him for having disobeyed him and followed music life.

His mother would always encourage him to push on. For survival, he used to be a hawker. He would do menial jobs and was almost giving up on life, but his mother kept encouraging him.

Image may contain: one or more people, people on stage and shoes

“I used to sell water in Tanzania. Even when I started focusing on music bado ilinichukua miaka miwili to create a name for myself. I also worked as a hawker before. At some point, I felt God had not planned I become a musician. There was a time I almost gave up in life, but my mother kept encouraging me to continue pressing on,” he said.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *