Near death experience forces Diamond’s manager to support upcoming artistes

Image result for babu tale

Diamond’s manager Babu Tale has announced a new initiative to support upcoming  artistes after his near death experience.

Babu Tale was hospitalized a couple days ago  and diagnosed with dengue fever; his ailment sparked death rumours and he says this gave him a thread of thoughts.

Babu Tale says  that during his ailment and amid the rumours, he thought of the things he will be remembered for after his death.

Diamond’s manager added that the thoughts were so clear that he even imagined the place where he will be laid to rest.

According to him, this made him feel the urge to do something more to give back to the community he comes from.

Babu Tale says that he has does so much in the Tanzanian Entertainment industry but he feels as if he has not done enough for the people of his community.

In regard to this, Babu Tale officially announced that he will support three upcoming artistes from three villages by sponsoring  their recording, video shoot and making sure that they  fulfill their dreams.

Related image

Babu Tale shared this information on his Instagram page a day after he confirmed that he was discharged from hospital and doing better in his recovering state.

Have a look at his full message

 

View this post on Instagram

 

Narudi nyumbani. Wiki iliyopita niliugua homa ya dengue. Nashkuru Mungu sasa ni mzima wa afya ila cha moto nimekiona. Katika suala hilo la kuumwa nimejifunza kitu. Watu walizusha nimekufa, niliwaza sana juu ya hilo. Niliwaza msiba wangu na yatakayoendelea baada ya mimi kufa. Nimejiona kabisa nikizikwa pembeni ya kaburi la baba yangu, kijijini nilikotokea mkuyuni ambako huwa nakwenda mara kwa mara kufagilia kaburi la baba. Nilipawaza nyumbani. Najua nimefanya mengi kwenye tasnia ya burudani hasa muziki wa bongo fleva. Ila nimewaza nyumbani nitaacha nini? Nimefanya mengi kwa watanzania wanaotoka maeneo mbalimbali, ila wadogo zangu wa nyumbani nimewafanyia nini? Hapo ndipo nilipoamua kuwafanyia kitu vijana wa nyumbani kwetu ninapotoka, kule nikatapozikwa. Nimeamua kuwasaidia vijana wenye kipaji cha kuimba wanaotoka tarafa ya Ngengelele, Mkuyuni na Kiloka kwa kuchagua kijana mmoja kutoka kila tarafa. Hao vijana watatu nitawapa nafasi ya kurekodi wimbo na video kwa gharama zangu Na nitahakikisha wanatimiza japo ndoto zao za Sanaa. #MALENGO

A post shared by Hamisi Taletale (@babutale) on

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *